Historie hotelu Zlatá Hvězda

Mnoho významných osob se v Litomyšli narodilo nebo jí prošlo. Alespoň některým jsou naše vybrané pokoje věnovány.

První zmínka o Litomyšli, která patřila do panství Slavníkovců, se vztahuje k roku 981, a to v Kosmově Kronice české, v souvislosti s nedaleko procházející obchodní cestou evropského významu – tzv. Trstěnickou stezkou.

 

V roce 1259 byla Litomyšl povýšena na město, které až do konce 19. století bývalo v majetku různých šlechtických rodů – Přemyslovci, Kostkové z Postupic, Pernštejnové, Trautmannsdorfové.

 

Ve městě pobývali významné osobnosti např. Alois Jirásek, Božena Němcová, Magdalena Dobromila Rettigová a je rodným místem Bedřicha Smetany.

 

Rok 1949 je rokem 1. ročníku hudebního festivalu Smetanova Litomyšl. Tradice tohoto svátku hudby dnes dosahuje již mezinárodních rozměrů.

 

V roce 1999 byl litomyšlský renesanční zámek zapsán na seznam kulturních památek UNESCO. Zámecké návrší spolu s náměstím a přilehlými uličkami tvoří krásný historický ráz města.

 

Hotel Zlatá Hvězda má dlouholetou tradici. Ještě na konci 19. století se jmenoval hostinec u ,,Zlaté Hvězdy“, a již tehdy byl přirozeným společenským centrem. Vznikl na dvou propojených parcelách, na jejichž zadní části bylo vedeno městské opevnění. Byl to dům č.p. 83, který od roku 1528 vlastnil Vítek Matyšů a č.p. 84, který od roku 1516 vlastnil Matěj Zbelant – toto jsou nejstarší dohledatelní vlastníci. Poté se na domech vystřídala spousta dalších majitelů.

 

V roce 1861 zde na sklonku svého života bydlela spisovatelka Božena Němcová. Na fasádě hotelu je umístěna její pamětní deska od Františka Kysely z roku 1932.

V pol. 19 století patřil tehdy zájezdní hostinec Bohdanu Tobolářovi a manželce Anně, příbuzné tiskaře Augusty, jež tiskl dílo Babička. Roku 1898 nový majitel Václav Němec oba domy téměř zboural a započal s výstavbou objektu ve stylu české novorenesance. Součástí projektu byla vnitřní dvorana s velkolepým schodištěm. Vznikl tak nový dvouposchoďový hotel u ,,Zlaté hvězdy“ s historizující fasádou a šestnácti pokoji. Byl dokončen v roce 1900. Při vstupu bývala měšťanská beseda, biliár a veliká šenkovna.

 

V roce 1914 koupila hotel Okresní hospodářská záložna a zřídila zde prostory pro sebe a pro Okresní rolnickou nemocenskou pojišťovnu. Hotelu zůstaly pouze čtyři pokoje k ubytování. Záložna zde přistavěla letní restauraci. V roce 1931 došlo k další velké přestavbě. Funkcionalistická fasáda budovy zůstala bez jakéhokoli sochařského a reliéfního členění, původně bylo v projektu počítáno s dvojicí soch na okrajích atiky. Na tehdejší poměry ,,radikální,, projekt neobsahoval úpravy interiéru, a tak zůstal ve své historizující podobě ze závěru 19. století dodnes. Pozůstatkem této doby je bankovní trezor, z kterého je vytvořena unikátní koupelna v Trezorovém apartmá. Domem bylo možno projít na Vodní valy.

 

Československý stát – RaJ- restaurace a jídelny vlastnil hotel od roku 1954 a v roce 1962 převedl správu na Restaurace Svitavy-podnik státního obchodu.

 

Po roce 1989 získal v malé privatizaci hotel Jiří Kubík a přistavěl 3. patro hotelu.

 

Významnou novodobou událostí bylo v roce 1994 první setkání sedmi evropských prezidentů na hotelu a litomyšlském zámku.

Od roku 1998 patří hotel nynějším majitelům Mileně a Jaroslavu Šnajdrovým. V letech 1998-2004 proběhla velká rekonstrukce sálu a nově vybudovaných hotelových apartmánů. Další přestavba byla v letech 2005-2007. Zadní nevyužívaná část hotelu se přestavěla na pokoje a zrekonstruovalo se zasklené schodiště se střešní terasou, odkud je nádherný výhled na náměstí. V současné době hotel nabízí ubytování ve 32 zrekonstruovaných pokojích s 68 lůžky. Pro gastronomické akce 2 salónky s kapacitou 25-30 osob a sál pro 90-120 osob. V restauraci můžete ochutnat pokrmy ze surovin především od místních farmářů a dodavatelů.

Slavní Hosté

Mezi hosty, kteří nás pravidelně navštěvují, patří významné osobnosti kulturního, sportovního a politického dění.

Setkání sedmi prezidentů 1994

Významnou událostí bylo Setkání sedmi středoevropských prezidentů 15.4. 1994, kteří se zde sešli na pozvání tehdejšího prezidenta Václava Havla.

Prezident ČR Václav Havel
Prezident Polska Lech Walensa
Prezident Německa Richard von Weiszäcker
Prezident Rakouska Thomas Klestil
Prezident Maďarska Arpád Göncz
Prezident Slovenska Michal Kováč
Prezident Slovinska Milan Kučan

Návštěva prezidenta Václava Klause, 2007

Další významní hosté Hotelu Zlatá Hvězda

Alexej Pyško, David Matásek, Dominik Hašek, Fero Fenič, Hana Hegerová, Heidi Janků, Josef Abrhám, Jan Hřebejk, Jan Potměšil, Jaroslava Moserová, Šárka Kubelková, Pavel Landovský, Lubomír Lipský, Radovan Lukavský, Miloslav Šimek, Otakar Brousek, Pavel Turek, Radovan Brzobohatý, Vlastimil Brodský, Václav Vydra a další…

VOLNÁ PRACOVNÍ POZICE
Číšník/servírka

Požadujeme:

  • vyučení v oboru číšník / servírka nebo praxe
  • zájem o obor a chuť se učit novým věcem
  • samostatnost, spolehlivost a týmová spolupráce
  • příjemné vystupování, komunikativnost
  • komunikativní znalost AJ

Nabízíme:

  • zaměstnanecké benefity
  • práce ve stabilní firmě se skvělým kolektivem
Dárkové poukazy - Hotel Zlatá Hvězda v Litomyšli
DÁRKOVÉ POUKAZY V PRODEJI

Přemýšlíte o vánočním dárku? Potěšte své blízké zážitkem. U nás můžete koupit dárkové poukazy v různých hodnotách na ubytování, do restaurace nebo snídani.
V případě zájmu jsme na telefonním čísle 734 670 355 nebo emailu [email protected].
Poukaz k vyzvednutí na recepci nebo rádi pošleme poštou.